Güncel

Hulusi Akar, gerillanın elindeki esirlerin öldüğünü duyurdu

Savunma Bakanı Akar ve Genel Kurmay Başkanı Güler, Garê'de gerillanın elinde bulunan esirlerin işgal saldırıları sırasında öldüklerini itiraf etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu gece saatlerinde yaptığı açıklamayla, Garê’deki askeri harekatın sona erdiğini duyurdu.

Akar’ın açıklamasında “Barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50’den fazla hedef başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir. Yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir” ifadesi dikkat çekti.
Akar’ın bahsettiği esir kampı, operasyonun ilk saatlerinde savaş uçakları tarafından yoğun biçimde bombalanmış, konuya ilişkin HPG’den bir açıklama yapılmıştı.

Bombardıman sonrasında esirlerin aileleri de açıklama yaparak, yakınlarının yaşamlarından endişe duyduklarını belirtmişti.

Akar, bu açıklamasıyla esirlerin işgal operasyonu sırasında öldüklerini kabul etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu