DünyaGüncel

Kolombiya’da ulusal grev çağrısı

Kolombiya’da eylemler sürerken Devlet Başkanı Ivan Duque ile görüşen Ulusal Grev Komitesi, fikir birliği sağlanamaması üzerine yarın için ulusal grev kararı aldı. Komite, tüm sektörleri greve katılmaya çağırdı.

Kolombiya’da 28 Nisan’dan bu yana vergi yasası ve hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Halkın taleplerinin karşılanması için hükümet ile Ulusal Grev Komitesi arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede anlaşma sağlanamadı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’nin başkanlığında başkent Bogota’daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da gerçekleşen toplantıda, eylemlerin sonlandırılması ve komitenin talepleri tartışıldı.

Görüşmelerde fikir birliğine varamayan taraflar, pozisyonlarında bir değişikliğe gitmezken Ulusal Grev Komitesi tüm işkollarında 12 Mayıs’ta yapılacak eylemlere katılmaya davet etti.

Barış Yüksek Komiseri Miguel Ceballos, toplantının amacının tamamen keşif maksatlı olduğunu belirterek, “Kamu gücü mensuplarının yasaya aykırı bir davranışında sıfır tolerans ve ayın zamanda herhangi bir vatandaşın fiziksel ve kişisel hakkının ihlal edilmesine karşı açık bir kınama üzerinde anlaştık” ifadesini kullandı.

Sendika temsilcileri, hükümete sunulan taleplerle ilgili henüz hiçbir bir ilerleme bulunmadığını bildirdi.

Toplantıya Başkan Yardımcısı Marta Lucia Ramirez, Çalışma Bakanı Angel Custodio Cabrera, İskan Bakanı Jonathan Malagon, Kolombiya Merkez İşçi Birliği (CUT) ve Ulusal Savcı Fabio Arias olmak üzere birçok sektörden temsilci katıldı.

Greve Komitesi, basına yaptığı açıklamada, devlet başkanı ile uzlaşılamadığı takdirde “grevi derinleştirmeye” ve sokaklarda kalmaya devam edeceklerini duyurdu.

Eylemcilerin talepleri arasında, temel protesto hakkı için tüm demokratik güvencelerin ve özgürlüklerin sağlanması, Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD’ın tasfiye edilmesi ayrıca ulusal diyalog masasının kurulması suretiyle tüm sorunların müzakere edilmesi yer alıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu