Güncel

Sinan Dersim hava saldırısında şehit düştü

HSM Karargah Komutanlığı, Medya Savunma Alanları'na 27 Ekim 2020 tarihinde Türk devletinin gerçekleştirdiği hava saldırısında Dalokay Şanlı'nın (Sinan Dersim) yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı, Dalokay Şanlı’nın (Sinan Dersim) hava saldırısında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

HSM açıklamasında “Yiğit Kürdistan halkının ve ülkemizin cennet parçası Dersim’in asi, direnişçi ve devrimci komutanlarından Sinan Dersim yoldaşımız Medya Savunma Alanları’nda 27 Ekim 2020 tarihinde faşist Türk devletinin gerçekleştirmiş olduğu hava saldırısında şehadete ulaştı” denildi.

Sinan Dersim’in emperyalizmin ve faşist güçlerin Kürdistan’a dayattığı soykırım, halklara dayattığı iradesizleştirme, kadınlara dayattığı teslim alma, farklılıklara dayattığı aynılaştırma politikalarına karşı, bu onursuz yaşam dayatmalarına boyun eğmeyerek gençliğinin ilk yıllarında mücadeleye katıldığı belirtilen açıklamada, “Sinan yoldaş devrimci mücadelesinin ilk dönemlerinde YCK çalışmalarında yer aldı.

Bir gençlik önderi olarak Kürdistan ve Türkiye metropollerinde geniş gençlik kitlelerinin örgütlendirilmesinde, gençlik enerjisinin devrime kanalize edilmesinde katıldığı ilk günden itibaren her zaman öncü düzeyde yer aldı. Özellikle üniversite gençliğinin mücadelenin en sıcak dönemlerinde devrimle buluşmasında çok önemli roller oynadı” diye kaydedildi.

Gençlik öncülüğünde gelişen mücadeleye öncülük eden Sinan Dersim’in devrimci mücadeleye büyük emeklerinin olduğu vurgulanan açıklamada, sürüce kattığı büyük emeği nedeniyle KCK Yürütme Konseyi görevine layık görüldüğü vurgulandı.

Uzun bir süre Avrupa çalışmalarında kaldıktan sonra Kürdistan’a dönen Sinan Dersim’in yeniden yapılanma sürecinde HPG Komuta Konseyi üyeliği ve Apollon Akademiler Komutanlığı görevlerini üstlenerek askeri çalışmalarda yer aldığı ifade edilen açıklamada, “Hakeza HBDH Yürütme Komitesi üyesi olarak HBDH çalışmalarının yürütülmesinde sorumlu düzeyde yer alan Sinan yoldaşımız, bu çalışmanın geliştirilmesine oldukça büyük bir anlam yükleyerek yüksek bir özveri ve disiplinle çalışmalarını yürütmüştür” denildi.

Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:
“HPG ve YJA STAR çalışmalarımızda, yine HBDH çalışmalarının geliştirilmesinde büyük bir emeği olan Sinan Dersim yoldaşı şehit vermek bizler için her ne kadar acı ve zor olsa da acılarımızı soyluca taşıyabilecek ve zaferle buluşturacak gücü kendimizde göstererek, anısına sonuna kadar bağlı kalacağımızı belirtiyor, başta Sinan yoldaş olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Mücadeleyi Garê zafer ruhuyla daha da büyütme, faşizmi yıkma ve özgürlüğü mutlaka sağlama inancıyla özgür yaşam ve özgür insanı geliştirerek devrimci mücadeleyi zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu